top of page

VYHLÍDKA NA VĚŽI HASIČSKÉ ZBROJNICE
VE PSTRUŽÍ

Předmětem architektonické studie je návrh rekonstrukce vyhlídky na věži hasičské zbrojnice.

Zbrojnice se nachází ve středu obce Pstruží na úpatí masivu Ondřejníku v malebném prostředí Beskyd.

Společně se zbrojnicí sdílí budovu také obecní úřad. Budova má obdélníkový půdorys, dvě nadzemní podlaží a podkroví, kompaktní tvar domu tvaruje členitá střecha. Věž je k budově těsně přičleněna a v horní části z hmoty budovy vystupuje a vytváří solitér. V horní části je vyhlídkové místo. Nosná konstrukce je ze dřeva.

Současná vyhlídka na věži je obtížně přístupná a není pro veřejnost otevřena. Součástí návrhu je osazení točitého schodiště, nová konstrukce vyhlídky a nové sportovní využití věže ve formě lezecké stěny.

 

Architektura - koncept

Koncept návrhu vychází z legendy o Ondrášovi, který kdysi v kraji dohlížel na spravedlnost. Masiv Ondřejníku, na jehož úpatí se zbrojnice nachází, je pojmenován právě po něm. Podle pověsti, vede z Ondřejníku chodba až na Lysou horu, kde jsou Ondráš a jeho zbojníci ukrývali své poklady.

Vyhlídka má tvar krychle. V každé stěně je umístěn kruhový otvor (Ondrášovo oko), který definuje výhled. Tvar vyhlídky je jednoduchý, aby zbytečně nevnášel do stavby zbrojnice další komplikované tvary. Svou jednoduchostí vyhlídka vynikne.

 

Konstrukce

Nosnou konstrukci vyhlídky tvoří rám z ocelových/hliníkových profilů. Fasáda je tvořena z tabulí perforovaného plechu, které jsou uchyceny na rám. Kruhové otvory jsou tvořeny také ocelovými profily a tvoří rám pro osazení zábradlí ze skla. Vnitřní točité schodiště je rovněž ocelové, stupně jsou z pororoštu. Zábradlí točitého schodiště na plošině vyhlídky je z plexiskla a je eventuálně vytaženo až ke stropu, zabrání se tak průniku případné dešťové vody dovnitř budovy.

Vyhlídka je modrá a její kruhový otvor je osvětlen.

bottom of page